Klasik Otomobil Hobisi

Neden? Onca mükemmel, emniyetli, performanslı, ekonomik yeni otomobil varken, neden bazılarımız "bit pazarına nur yağdırırcasına" eski otomobillerle uğraşırlar, onlara zaman ve para harcarlar? Klasik Otomobil Hobisi nedir, neden yapılır ve genel bir bakış açısı ile nasıl yapılmalıdır?

Klasik Otomobil Hobisi, günümüzden önce üretilmiş, üretildiği yılda veya daha sonra bir farkı veya değişikliği temsil etmiş ya da salt devrini temsil etmiş olan bir veya daha fazla otomobilin korunması, restore edilmesi, kullanılması veya koleksiyonunun yapılmasıdır.

 

1.KLASİK OTOMOBİL HOBİSİNE KATILMAK İÇİN NEDENLER

Klasik otomobil hobisine katılmak için, neredeyse bugüne kadar imal edilmiş binlerce marka ve modelde otomobil kadar neden bulabilirsiniz. Ancak genel kabul gören bazı nedenleri sıralarsak;

1.1. NOSTALJİ
Zamanında hayal edip de sahip olamadığımız veya sahip olup daha sonra elimizden çıkardığımız, ancak unutamadığımız otomobili kullanma isteği. Otomobil kullanmayı öğrendiğimiz otomobil, balayına çıktığımız otomobil, yaşamış olmayı arzu edip yaşayamadığımız devrin temsilcisi otomobil ve daha nice farklı nostaljik duyguyu tatmin edebilmek için Klasik Otomobile sahip olma isteği.

1.2. YATIRIM
Geçtiğimiz 25 yılda Klasik Otomobil konusunda akıllı alımlar yapmış olanlar, bugün ilk yatırımlarına oranla oldukça kıymetlenmiş otomobillere sahip olabilirler. Bu, her klasik veya eski otomobilin değerleneceği manasına kesinlikle gelmemelidir. Arzı olmayan bu otomobillerin kıymetleri çok çeşitli faktörlere dayanmaktadır. Talep, üretim adedi, ilk üretildiği yıldaki fiyat, vb. Bazı klasik otomobillerin pek de iyi yatırım olmadıkları ortaya çıksa da, bu otomobille geçirilen iyi vakit bu kayba değer.

1.3. GÜNLÜK ULAŞIM
Birçok klasik otomobil, günlük ulaşımınızı farklı bir şekilde yapmanızı sağlayabilecek kabiliyettedir. Yoğun trafikte, kötü havalarda ve karda bu pek pratik olmasa da, iyi havalarda nostaljiyi her gün yaşayabilirsiniz.

1.4. MEKANİK DÜRTÜ
Birçoğumuz eski makinaları tekrar hayata geçirmekten büyük haz duyarız. Günümüz otomobilleri artık normal mekanik beceri ile tamir edilebilmekten çok uzak. Eğer siz de mekanik uğraştan tatmin oluyorsanız bir klasik otomobil edinmelisiniz.

1.5. AİLE
Klasik otomobil, genelde, ailenin ortak girişimi ya da ortak haz duyduğu bir olgudur. Baba - oğlun mekanik işleri paylaşması veya ailece bir Pazar gezmesi ya da bir klasik otomobil aktivitesinde ailece yer almanın hazzı büyüktür.

1.6. DOSTLUK
Bir klasik otomobil kulübüne veya grubuna üye olduğunuzda birçok yeni insanla karşılaşacaksınız ve bu olgunun, bu hobinin en zevkli yanı olduğunu keşfedecek ve iyi dostluklar kuracaksınız. Bu kişiler, size hem bilgi kaynağı hem de teşvik unsuru olacaklardır. Klasik otomobil aktivitelerinden, rallilerinden, gezilerinden birçok uzun süreli dostluklar edineceksiniz.

1.7. FARKLI OLMA
Günümüz otomobillerinin tasarımları büyük ölçüde rüzgar tünellerinin ortaya koyduğu kıstaslar doğrultusunda şekillenmekte ve gitgide birbirine benzemektedir. Oysa klasik otomobiller, sayıca az olmaları ve imal edildikleri devri yansıtmaları açısından günümüz otomobillerinden çok farklı. Çoğu kez, günümüz tasarım kurallarından uzak, güzelliğin ön plana çıktığı, daha sanatsal bir yaklaşımla tasarlanmış ve günümüz plastik otomobillerinden çok ama çok farklılar.


Klasik Otomobil hobisine katılmak için bu ve bunun gibi birçok neden sayılabilir. Klasik bir otomobili hissederek kullanmak, rüzgarı yüzünüzde hissetmek, motorun mırıltısını dinlemek ve onunla yaşamak....

 

2. KLASİK OTOMOBİL HOBİSİNE BAŞLAMAK İÇİN EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULANLAR

Genel olarak işin başında gerekli olan finansmanın yanında, en az bu kadar önemli olan bilgi ihtiyacıdır.

Otomobilin satın alınması, bakımının devam ettirilmesi, sigortası ve ek restorasyon ihtiyaçları hesaba katılarak bir bütçe oluşturulmalıdır. Bu bütçeyi yaparken otomobilinizle ilgili kaynak kitaplara da bir miktar para ayırmak faydalı olacaktır.

Klasik otomobillerle ilgili oldukça geniş bilgi ihtiva eden kitaplar mevcuttur. Hatta sadece almayı planladığınız marka ve modelle ilgili kitaplar da bulabilirsiniz. Bu yatırımın, otomobilin alımından önce yapılmasının, alacağınız otomobili gerçekçi bir değerlendirmeye tabi tutmanıza büyük yardımı dokunacaktır.

Klasik otomobil kitapları ile ilgili aşağıdaki internet adreslerinden yararlanabilirsiniz:

http://www.motorbooks.com

http://www.amazon.com

http://www.dragich.com

Klasik otomobilinizi almadan, Türkiye’de bu konuda faaliyet gösteren yegâne dernek olan Klasik Otomobil Kulübü´ne üye olabilirsiniz. Böylelikle, almayı düşündüğünüz otomobille ilgili bilgi sahibi bir çevreye katılacaksınız.
 

3. UYGUN OTOMOBİLİ SEÇMEK

100 yılı aşkın otomobil tarihi ve gelmiş geçmiş yüzlerce marka, bize - gitgide azalsa da -  geniş seçenek sunmaktadır. Paramızı herhangi bir klasik otomobile harcamadan önce, kendimize otomobilimizi nasıl kullanacağımız hakkında bazı sorular sormamızda fayda var.

•    Sadece hafta sonu gezileri için mi bir otomobil istiyorsunuz?

•    %100 kusursuz bir şov arabası mı istiyorsunuz?

•    Çift amaçlı - hem şov hem de gezi amaçlı- bir otomobil mi istiyorsunuz?

•    Mekanik frenler, branda yan camlar ve elle çalıştırma size göre mi yoksa daha modern özelliklerde bir klasik mi tercih ediyorsunuz?

•    Klasik otomobilinizi günlük kullanacak mısınız?

Klasik otomobil hobisine yeni başlayanların, daha sık rastlanan alışılagelmiş markaları tercih etmeleri daha uygundur. Bu modeller için, hem bilgi hem de yedek parça kaynakları daha kolaylıkla bulunabilir. Genellikle Hemmings Motor News (http://www.hemmings.com) benzeri aylık yayınlanan otomobil ve parça kaynaklarından almayı düşündüğünüz otomobille ilgili ne kadar parça bulabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer almayı düşündüğünüz otomobille ilgili geniş bir parça bölümü mevcutsa, böylesi bir otomobilin idamesinin ve/veya restorasyonunun nispeten kolay olacağı söylenebilir.

Yeni başlayanlar için diğer bir endişe de, alınacak otomobilin gerçekten klasik bir otomobil olup olmadığıdır. Klasik otomobille ilgili çok değişik tanımlar mevcut olmakla birlikte, FIVA (Uluslararası Tarihi Taşıtlar Federasyonu) bunu basit bir şekilde tanımlamış ve 25 yaşını aşmış araçları kendi ilgi sahasında kabul etmiştir. 25 yaşına varmış her otomobil Klasik Otomobil Kulübü aktivitelerine katılabilmektedir.

Bizce, bu sorunun cevabı konusunda kişinin etrafına olduğu kadar kendi his ve güdülerine danışması en doğrusudur. Söylendiği üzere Renkler ve Zevkler Tartışılmaz ve klasikliğin tanımı da kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Kullanışlılık açısından daha yenice modellerin (1960 +) avantajları yadsınamaz. Genel olarak bakımları iyi yapılmış olan, 1930´ların ortalarından sonra üretilmiş otomobillerin kullanımları oldukça rahattır ve sizi güncel hızlarda istediğiniz yere götürebilirler.

Seçilecek otomobilin karoseri türü, restore edilmiş veya edilmemiş olsun, otomobilin kıymetinde çok önemli rol oynamaktadır. Genel kabul görmüş kıymet sıralamasında bir modelin üstü açılır tipi (Convertible) en kıymetlisi (4 kapılı modele göre %50 - %200 daha pahalı) olurken, pahalıdan ucuza, 2 kapılı direksiz, 2 kapılı direkli, 4 kapılı direksiz, 4 kapılı direkli olarak sıralanmaktadır. (Daha eski model otomobillerde bu sıralama; Roadster, Convertible, Phaeton ve Convertible Sedan, coupe, 2 door sedan, 4 door sedan olarak yapılabilir)

Burada ilginç bir noktaya değinmekte fayda var: Son yıllarda, yukarıdaki sıralama neticesinde klasik otomobil meraklıları ve koleksiyonerleri daha pahalı olan modelleri muhafaza etme yoluna gitmişler ve geçmişte daha fazla bulunan 4 kapılı standart modelleri göz ardı etmişlerdir. Bu genel uygulama, bu otomobillerin sayılarının azalmasına neden olmuştur.

Geçmişte daha çok spor modeller az bulunurlarken, bugün standart modeller de gitgide daha az bulunur hale gelmiştir. Bir diğer unutulmaması gereken nokta da, bu 4 kapılı ve önceleri klasik otomobil meraklılarınca daha az tercih edilmiş modeller, hala spor ve hardtop (direksiz) modellere göre daha hesaplı bulunabilmekte ve daha pahalı modellerle aynı kullanım zevkini yaşatmaktadır. Ne de olsa, temelde bu otomobiller aynı.

Fiyata bir etken de motor seçenekleridir. Genellikle daha büyük ve güçlü motorlu modeller daha pahalı, daha standart modeller daha ekonomiktirler.

Diğer bir büyük etken de otomobilin orijinalliğidir. Üzerinde sadece orijinal veya değişmişse bile orijinalinin aynı parçalar olan otomobiller ya da orijinalliğe sadık kalınarak restore edilmiş otomobiller, iyileştirme için dahi olsa orijinal olmayan parçalarla tadil edilmiş otomobillerden daha kıymetlidirler.

Örneğin; platinli ateşlemenin elektronik ateşlemeye çevrilmesi, dinamonun alternatörle değiştirilmesi, 6 voltluk tesisatın 12 volta dönüştürülmesi, orijinalde içi deri döşeme olmayan bir otomobile deri döşeme yapılması, düz frenlere güçlendirici takılması, jant lastik değişimleri, gibi işlemler aslında iyileştirme gibi gözükse de, otomobili orijinalliğinden uzaklaştırdığı için kıymet düşürürler.

Ancak, bu iyileştirmelerin emniyeti arttırıcı olanlarının (örneğin; frenler) günlük kullanılması düşünülen otomobillere yapılması tavsiye olunur. Bu tip tadilatların, otomobilin orijinal haline kolaylıkla döndürülmesine imkan verecek şekilde ve orijinal parçalar muhafaza edilerek yapılması, satış anındaki kıymet kaybının büyük ölçüde önüne geçecektir.
 

4. GARAJ

Klasik otomobilinizin muhafaza edileceği yeri önceden planlamalısınız. Masraf edilerek restore edilmiş bir klasiği, her türlü şarttan etkilenebileceği şekilde sokakta ya da açık park yerinde bırakmak, yatırımınızın kısa zamanda eskimesine ve değerini yitirmesine yol açacaktır. Henüz restore etmediğiniz daha sonra restore edeceğiniz bir klasik otomobil dahi olsa, iyi muhafaza etmek daha sonra işinizi kolaylaştıracaktır. Açıkta kalıp, üzerinden parça eksilen, paslanan ve deforme olan bir otomobilin restorasyonu daha sonra çok daha pahalıya çıkacak, parça tedariki daha güç olacaktır.

Bu nedenle, klasiğinizi edinmeden önce nerede muhafaza edeceğiniz konusunda girişimde bulunun. Eğer evinizde garajınız var ise, düzenleyin ve ufak tefek tamiratların yapılabileceği bir çalışma masası da koyun. (müsaitse ve istekliyseniz tam donanımlı bir atölye kurarak restorasyonun büyük kısmını kendiniz de yapabilirsiniz)

Evinizde garaj yoksa, kiralık bir garaj yeri edinmenizde fayda var. Böylesi bir yerde, aracınızın sık yerinden hareket ettirilmemesini sağlayarak hem ufak kazaları hem de erken motor aşınmasını engellemelisiniz.

 

5. SATIN ALACAĞINIZ KLASİK OTOMOBİLİ NASIL ARAŞTIRMALISINIZ?

Çoğu kereler, bir klasik otomobil alımındaki duygusal faktör, insanı normal alımlardaki rasyonel yaklaşımdan uzaklaştırır ve görülmesi gerekenlerin görülememesine yol açar. Her ne kadar bu durum tamamıyla önlenemese de, klasik otomobil alımı önemli bir yatırımdır ve mümkün olduğunca dikkatle ve acele edilmeden yapılmasında fayda vardır.

Her şartta, önce yapılması gereken, alınacak otomobil hakkında en fazla bilginin edinilmesine çalışmaktır. Bakmanız gereken otomobilin ne kadar komple (veya eksik) veya orijinal olduğu, güncel kıymeti, nadirliği (hatırlamanız gereken önemli nokta nadirlikle kıymetin her zaman birbirine paralel olmayışıdır) gibi konuları bilmenizde, doğru miktar ve özellikte yatırım yapmanız bakımından büyük fayda vardır. Bilgili bir alıcı, satıcı karşısında her zaman daha avantajlıdır. Yukarıda adreslerini verdiğimiz kitap satıcılarından ilgili kitapları edinmeniz çok faydalı olacaktır.

Klasik otomobil aktivitelerinde bulunmanın da faydası büyüktür. Çoğu kereler almayı düşündüğünüz otomobilin bir benzerini yakından görme fırsatını, hatta belki de sahibi ile birlikte binme fırsatını da yakalayabilirsiniz.

Otomobille ilgili diğer bir araştırma da otomobilin bakımlarının yapıldığı yerlerle irtibata geçerek, bu tip otomobillerle ilgili bilgi sahibi profesyonel tamircilerin fikirleri alınarak da yapılabilir. Otomobilin eski sahiplerinden de bilgi alınması yoluna gidilebilir.
 

6. ALIŞVERİŞ

Bilgilendiniz, araştırdınız, garajı ayarladınız, ailenizin desteğini aldınız, istediğiniz otomobile göre bütçenizi yaparak paranızı da cebinize koydunuz ve artık satın alma zamanı geldi.

Almayı düşündüğünüz otomobil bugünkü şartlarda;

- Ömrünü Türkiye´de geçirmiş otomobillerden

- Firmalarca yurt dışından ithal edilmiş olan otomobillerden

- Yurt dışından ithal ederek (bu konudaki uygulama son derece pahalılaşmış ve zorlaşmıştır)

satın alınabilir.
 
- Ömrünü Türkiye´de geçirmiş otomobiller
Uzun yıllarını Türkiye´de geçirmiş otomobillerin başlıca sorunları, kapalı ithalat devirlerinde yokluk içinde hizmet vermiş olmalarından dolayı, çoğu kere yanlış parçalarla tadilata uğratılmış olmalarıdır. Birçok kereler bu problem, yanlış ve eksik yapılan tamiratlar neticesinde de ortaya çıkmaktadır.

Bu tip modifikasyonların orijinaline döndürülmeleri ya çok masraflı ya da çoğu kere imkansız olabilir. Otomobiliniz hakkında iyi bilgi sahibi olup bu tip değişiklikleri tanımlayabilmeniz veya bu konuda yardım almanız son derece önemlidir.

Yurt içi kaynaklı otomobilleri galerilerden veya sahibinden elde etmeniz mümkündür. Türkiye´deki galeri sahipleri çoğu kere sattıkları otomobil hakkında hiçbir bilgi sahibi değildirler. Birçoğu, salt otomobilin eskiliğine dayanarak son derece fahiş fiyatlar talep edebilmektedir.

Sahibinden satışlarda çok daha makul fiyatlarla ve daha iyi otomobiller bulmak mümkün. Ancak Türkiye´de (otomobil stoku zaten sınırlı) çeşitlilik yurt dışına göre oldukça az. Maalesef, eski otomobillerimizi koruyamamışız.

Her halde de alınacak otomobil, orijinallik ve durum değerlendirmesine tabi tutulmalıdır. Ne kadar iyi durumda olursa olsun, eski bir otomobil aldığınızı unutmayın ve ufak tefek ihtiyaçlarına hazırlıklı olun.

Almayı düşündüğünüz otomobil tam veya kısmi restorasyon da gerektirebilir. Bu durumda planlama ve bütçenizi çok iyi yapın ve bütçenizin üzerine, öngörülemeyen giderler için en az %30 ekleyin.

- Firmalarca yurt dışından ithal edilmiş otomobiller
Bugün birkaç galeri ve firma bu konuda faaliyet göstermektedirler. Bu firmaların ithal ettikleri otomobiller içinde son derece iyi örneklerin yanında hayal kırıklığı yaratanlara da rastlamak mümkün. Bu firmalarca ithal edilmiş otomobillerin kendinizce ithal edeceğiniz otomobillere göre pahalı olacağı unutulmamalıdır. Ancak bu tip alımın en büyük avantajı, halihazırda ithal edilmiş otomobili görme ve deneme fırsatıdır.

Birçok kereler, bu firmalar, ekonomik duruma paralel olarak ya da getirdikleri otomobili satamadıklarından çok avantajlı satışlar da yapmaktadır. Piyasayı iyi takip etmenin bu tür fırsatlar açısından faydası büyüktür.

- Yurt dışından ithal ederek 
Yurt dışından ithal ederek klasik otomobil edinmenin bazı önemli avantajları vardır. Özellikle otomobilin menşei olan ülkelerden (Amerikan otomobilinin Amerika´dan alınması gibi) yapılan alımlarda yanlış parça uygulanmasına rastlama ihtimali daha azdır. Yine de, bu alımın önemli bir alım olduğu ve bu sektörün içinde de birçok ticari ahlaktan yoksun kişinin bulunduğu unutulmadan gerekli önlemler alınmalıdır.

Yurt dışından getireceğiniz otomobili görmek ve incelemek şansınız yoksa, tercih edebileceğiniz 3 yöntem var:

1.  Bir değerlendirme firması kullanarak otomobili inceletmek - bu ekstra masraf gerektirecektir ama emin bir yöntemdir.

2.  İhracatçı veya satıcı firmadan fotoğraf, video, vs. taleplerde bulunarak olabildiğince incelemede bulunmak (burada iyi ve ünlü bir satıcı seçiminin önemi büyük)

3.  Klasik otomobil ithalatı yapan firmalardan biri ile anlaşarak inceleme işini ve diğer tüm işlemleri onlara bırakmak. Bu durumda alıcının ne gibi bir otomobil istediğini, ithalat yapacak firmayla bir sözleşme yaparak bildirmesinde ve satıcıyı taahhüt altına sokmasında büyük fayda vardır.

    Yurt dışından kendiniz ya da firmanız kanalıyla yapacağınız ithalatlarda, son zamanlarda, Sanayi Bakanlığının değişken tutumu konusunda hazırlıklı olun. Sanayi Bakanlığı yetkilileri Klasik Otomobil ithalatını zorlaştırma çabasına girmişler, ve "Yola Uygunluk Belgelerine !" SATILAMAZ ibaresini yazmaya başlamışlardır. Bir diğer bahsedilen uygulama da Ruhsatlara "İlgili makamlardan izin almak kaydı ile yola çıkabilir" gibi akla mantığa sığmayan kısıtlamalar eklenmektedir. Satılamaz kaydı "Mülkiyet Hakkına" aykırıdır. Diğer bir engelleme de bu otomobilleri "Türkiye Yolları" için uygun görmemek ve gerekli Yola Uygunluk belgesini vermemektir. Bu da son derece anlaşılmaz bir tutumdur. Bugün İngiltere, Almanya, ABD, Fransa ve daha birçok ülkede 1800’lü yılların otomobilleri dahi yola çıkabilmekte ve hatta klasik otomobil rallilerine katılabilmektedir. İnşallah, bürokrasimiz de Avrupalılaşmaya çalıştığımız bu dönemde, böylesi çağdışı bir uygulamaya son verir ve daha önemli ve gerekli işlerle uğraşır.
 

7. RESTORASYON

Eğer kullanıma hazır ve iyi durumda bir otomobil aldıysanız, tebrikler. Otomobilinizin normal bakımlarını yaparak zevkle kullanabilirsiniz.

Eğer restorasyon görmesi gereken bir klasik aldıysanız, iyi bir planlama yapmanız şart. Türkiye´de bir restorasyonun tümünü baştan sona yapabilecek yerler bulunmamaktadır. Otomobil sahibi, çoğu kere restorasyonun koordinatörlüğü görevini üstlenmek zorundadır.

Otomobilde herhangi bir işlem yapılmadan önce iyi bir fotoğraflandırmanın faydası büyüktür. Olabildiğince farklı yerlerden detay fotoğraflar çekerek arşivleyiniz.

Daha sonra, restorasyonu yaptırmayı planladığınız atölyelerle irtibata geçin. Her atölyenin arabanızdan sökeceklerini iyi muhafaza edeceğinden emin olun, gerekirse kendiniz gerekli kutuları sağlayın.

Her atölye ile, arabanızı gösterdikten sonra, yapılacak işle ilgili işçilik fiyatını anlaşın. Bazı atölyeler malzeme dahil fiyat da verebilirler. Restorasyonun uzun süreli bir iş olduğunu unutmayın. Restorasyonun uzun süreli bir iş olduğunu unutmayın. Tam restorasyon, otomobile ve durumuna bağlı olarak 6 ay ila 2 sene arasındadır. Tamirhane seçiminde çok titiz davranın ve araştırmanızı çok iyi yapın, sorun, soruşturun.

Birçok iş için kesin rakamlar elde edemeyebilirsiniz. Örneğin otomobilin motorunda ne arızalar çıkabileceği sökülmeden anlaşılamaz veya kaportada da iyi gözüken yerlerin altı bozuk çıkabilir ve ek iş gerektirebilir. Bu nedenle, daha öncede belirttiğimiz emniyet marjını (%30) her işin üzerine ekleyin - bu miktar fazla gözükse de en kötü ihtimal cebinizde bir miktar paranız kalır. Bazı tamirhaneler bu farklılıkları göz önünde bulundurarak size fiyat vermekte zorlanabilirler. Bu durumda yaklaşık da olsa bir rakamda anlaşmaya ve çıkabilecek sürprizlerde tekrar görüşülmek üzere anlaşılabilir. Yaklaşık da olsa bir hesap, hiç hesapsızlıktan iyidir.

Her atölyeden bir zamanlama taahhüdü almaya çalışın. Birçok atölye, sizin verdiğinizin dışında da iş alarak sizin işinizi geciktirebilir - bu durum özellikle kaporta gibi uzun süreli işlerde işlemin çok uzamasına neden olabilir.

Restorasyonda bir altın kuralın hatırlanmasında fayda var: Ucuza yaptırılan kötü işin düzeltilmesi çok daha pahalıya çıkar.

Aşağıda tipik bir restorasyonun evrelerini bulacaksınız:
(Bu işlemler sıra ile gitmek zorunda olmayıp birçoğu aynı anda yapılmalıdır. Örneğin; kaporta tamiri yapılırken, motor revizyonunun gerçekleştirilmesi gibi)

1.    Otomobilin sökülmesi--iç döşemeler dahil

2.    Yedek parça ihtiyacının belirlenmesi ve tedarikine başlanması

3.    Motorun şasiden ayrılması

4.    Boyanın sökülmesi ve kumlama işleri--şasi, jantlar ve diğer gerekli yerler--şasi kumlaması için gövde şasiden ayrılmalıdır

5.    Şasinin boyanması

6.    Şasinin üzerinde değişecek parçaların değişmesi--ön takım, vs.

7.    Kaporta tamiri

8.    Astarlama

9.    Boya

10.    Kromaj

11.    Elektrik tesisatının çekilmesi--gerekli ise yenilenmesi

12.    Kilit, cam, çerçeve--değişecek camlar önceden yaptırılmalıdır

13.    Motor, radyatör, karbüratör, şanjman revizyonu ve montajı

14.    Döşemelerin hazırlanıp, montajı

15.    Son montaj ve ayarların yapılması
 

8. OTOMOBİLİNİZ HAZIR!

Otomobiliniz hazır olduktan sonra zevkli geziler, klasik otomobil aktiviteleri, ralliler, ve bambaşka bir dünya sizi bekliyor.

Keyfini Çıkarın !
 
...